Otázky a odpovědi

Můj syn je spíše drobnější (plnější) postavy. Nebude to pro něj nevýhodou (výhodou)?

Zápasící dvojice musí být vždy ve stejné věkové a váhové kategorii. Rozdíl mezi jednotlivými váhami je maximálně do 2 kg u dětí do 9 let. U starších to může být více.

Jaký je rozdíl mezi zápasem řeckořímským a zápasem ve volném stylu?

V řecko-římském stylu je povoleno provádět techniky pouze na horní polovinu těla, od pasu nahoru. Soutěží v něm pouze muži. Ve volném stylu je povoleno provádět techniky na celé tělo a soutěží v něm muži i ženy, každý ve svých kategoriích.

Mohou zápas provozovat i děvčata?

Ano. Děvčata v kategorii přípravka zápasí spolu s chlapci. (Dávají klukům pěkně zabrat.) Později zápasí ve vlastních kategoriích. Dívky zápasí vždy ve volném stylu.

Je nutné zúčastňovat se soutěží? Jak často?

Nutné to není, ale jakou motivaci by děti k tréninku měli? Během soutěží získáváme přehled o jejich výkonosti a dovednosti používání jednotlivých chvatů a technik zápasu. V podstatě platí,  že kdo se soutěží nezúčastňuje, neposouvá se dál a takzvaně mu ujíždí vlak. Turnaje se konají zruba jednou za měsíc.

Co je potřeba na trénink?

Na trénink děti potřebují pouze tepláky, tričko a boty s podrážkou která nezanechává stopy na podlaze. Dále by měli mít ostříhané nehty, aby nezranili soupeře. K pití je nejleší čistá voda. 

Jaká je finanční náročnost?

Roční členství v oddílu stojí kolem 1300 Kč. Pro začátek stačí kotníkové boty (číny) a při účasti na soutěžích dres (modrý / červený). Kupují se vždy v páru za cenu od 800 do 1200 Kč a dětem vydrží zhruba tři roky.